Knedle z owocami | wegański | obiad

Jako dziecko uwielbiałam obiady na słodko: naleśniki z dżemem, plendze (znacie to określenie?) z cukrem, pampuchy z jagodami lub karmelowym sosem, ryż na mleku. Zainspirowana przez matkę smakoterapie pomysłami na różne jaglane kluseczki wymyśliłam sobie, że przygotuję knedle z owocami. Knedle wyjątkowe, bo z jaglanki.
Mały research i znalazłam kilka przyjemnych przepisów w sieci na jaglane knedle. Jak widać nie jestem pierwszą osobą, której zamarzyły się takie knedle. Zapewne nie jestem również ostatnią. Polecam je każdemu, kto chce przemycić do swojej kuchni kaszę jaglaną a niespecjalnie za nią przepada. 

Spróbuj koniecznie.
Smacznego.

Rozkład dań wg wieku jest rozkładem szacowanym. Każde dziecko jest inne i należy do jego diety podchodzić indywidualnie. Podając dziecku nowe danie, zawsze należy uważnie obserwować reakcję jego organizmu na ten posiłek. [E.Lorenc, dietetyk]

fot.JD

Jaglane knedle z owocami

Składniki:
100g suchej kaszy jaglanej
2 łyżki mąki ziemniaczanej*
2 łyżki mąki jaglanej**
1-2 łyżki słodu***
1 łyżeczka rozpuszczonego oleju kokosowego
jako nadzienie: jagody****
*lub innej skrobi
**lub mąki ryżowej, lub gryczanej
***np. syrop daktylowy, erytrol, cukier kokosowy
****większość owoców się nada. Ja polecam: jagody, śliwki, porzeczki, brzoskwinie, truskawki itd.

Przygotowanie:
1. Kaszę jaglaną podprażyć. Gdy orzechowy zapach uniesie się nad garnkiem kaszę należy zalać wodą i przepłukać. Dobrze przepłukaną kaszę zalać szklanką wody. Zagotować, zmniejszyć ogień i gotować pod przykryciem jeszcze około 35 minut. Po tym czasie zestawić kaszę z kuchenki i zostawić pod przykryciem do przestygnięcia.
2. Ostudzoną kaszę jaglaną zmiksować na gładką masę, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać.
3. Nawilżyć dłonie i odrywając po kawałku ciasta lepić knedle. Więcej szczegółów? Kawałek ciasta rozpłaszczyć na dłoni, nałożyć na niego owoce i zlepić. 
4. W dużym garnku zagotować wodę. Knedle wrzucić do gotującej się wody. Gotować 2-3 minut od wypłynięcia. Podawać jak lubicie ... u nas z zasmażaną bułką tartą (oczywiście domową z domowego pieczywa pełnoziarnistego) z odrobiną siemienia lnianego.

Przygotowanie dla właścicieli Thermomix'a:
Zmienia się jedynie punkt 2:
2. Ostudzoną kaszę jaglaną zmiksować na gładką, program: 1 minuta/obr.7 mieszając jednocześnie kopystką, dodać pozostałe składniki i dokładnie wymieszać 30 sekund/obr.4 podobnie jak przy miksowaniu należy użyć kopystki. 

Uwaga:
1. Inspirację zaczerpnęłam od matki smakoterapii; tutaj do kluseczek z różnych składników innych niż w oryginalnych przepisach. Ona sama nazywa je heretyckie. Uwielbiam! :)
2. Plendze to placki ziemniaczane, słowo pochodzi z gwary wielkopolskiej. W moim domu rodzinnym placki ziemniaczane jadło się na słodko, a w przepisie na pewno nie było cebuli. Teraz robię na wytrawnie i zdecydowanie preferuję taką ich wersję. Z cebulką są właśnie przepyszne :)

Komentarze