Kaszotto ze szpinakiem, topinamburem i kurczakiem

Zawsze lubiłam szybkie dania, a jako mama cenię je jeszcze bardziej. Dziś pomimo tego, że teoretycznie miałam czas na przygotowanie jakiegoś super obiadku postanowiłam zrobić coś szybkiego a "zaoszczędzony" czas poświęcić Małej Mi. Ostatnio sporo cierpi, bo idą kolejne ząbki. Zależało mi, aby obiad był łatwy do zjedzenia także dla niej. Szybki, łatwy, ale najważniejsze żeby był smaczny.
Risotto wymaga uwagi i cierpliwości. Dlatego zdecydowałam się przygotować kaszę tą samą metodą.

Zapraszamy na kaszotto ze szpinakiem, topinamburem i kurczakiem.

Rozkład dań wg wieku jest rozkładem szacowanym. Każde dziecko jest inne i należy do jego diety podchodzić indywidualnie. Podając dziecku nowe danie, zawsze należy uważnie obserwować reakcję jego organizmu na ten posiłek. [E.Lorenc, dietetyk]

fot. JD


Kaszotto ze szpinakiem, topinamburem i kurczakiem

Składniki:
1 średnia cebula
1 łyżka masła klarowanego
szklanka kaszy jęczmiennej
filet z kurczaka zagrodowego
100 g świeżego szpinaku (lub 3 kosteczki mrożonego w liściach)
2 szklanki wywaru z warzyw
5 bulw topinambura
100 g świeżego szpinaku (lub 3 kosteczki mrożonego w liściach)
5 suszonych pomidorów z zalewy
3 ząbki czosnku
dla dorosłych:
sól himalajska do smaku

*szklanka 220ml

Przygotowanie:
1. Przygotować warzywa: Cebulę obrać i pokroić w piórka. Szpinak dokładnie opłukać. Topinambur obrać i pokroić w plasterki.
2. W garnku o grubym dnie rozpuścić masło klarowane. Wrzucić do niego cebulę i zeszklić. Dodać pokrojony w kawałki filet z kurczaka i obsmażyć delikatnie. Dodać kaszę jęczmienną i wymieszać, następnie dodać przygotowany szpinak i topinambur. Wymieszać i poczekać, aż szpinak straci swoją objętość. Około 2 minut na średnim ogniu. Po tym czasie wlać do garnka szklankę ciepłego wywaru z warzyw, zamieszać. Gotować na małym ogniu do czasu wchłonięcia wywaru, około 10 minut.
3. W tym czasie posiekać suszone pomidory i ząbki czosnku. Dodać je do garnka, dolać kolejną porcję wywaru i wymieszać. Gotować na małym ogniu do czasu wchłonięcia wywaru, około 10 minut, co jakiś czas mieszając. Warto spróbować czy kasza się ugotowała. Jeśli nie, należy gotować jeszcze chwilę mieszając. Jeśli tak, ściągnąć garnek z ognia i zostawić pod przykryciem na jeszcze 10 minut. Po tym czasie można podawać.

Smacznego.

Uwaga:
1. Czym jest topinambur? To bulwa uprawiana w Polsce jest od 1730 roku, a największą popularność miała przed wojną na Śląsku. Zwana jest słonecznikiem bulwiastym. A co wiadomo o jej właściwościach? Całkiem sporo. Ja poczytałam na portalu "Dzieci są ważne". Zawartość inuliny, niski indeks glikemiczny, zawartość żelaza czy potasu to tylko niektóre zalety tej ciekawej bulwy. Z ważnych ciekawostek: kilka bulw pokrywa dzienne zapotrzebowanie na żelazo u dzieci, wspomaga leczenie zapalenia płuc, no i koi napady suchego i męczącego kaszlu. Warto się zainteresować tym warzywem szczególnie teraz, gdy sezon w pełni.
2. Sezon na topinambury trwa od późnego lata aż do lutego.

Komentarze