Pełnoziarnista marchewkowa klasyka | bez jajek | wegańskie

Kiedy byłam dziewczynką moja mama w każdy weekend robiła ciasto. W domu unosił się wspaniały zapach. Pamiętam skubańce, biszkopty, babki, ciasta ucierane i ciasta drożdżowe. Moja mama była mistrzem w kuchni. Dziś już nie ma jej z nami, a zapach pieczonego ciasta przypomina jej ciepły uśmiech. 
Weekendowy rytuał mojej mamy wprowadziłam w naszym domu. Dziś jest piątek, dlatego przepis pojawia się właśnie teraz. Ciasto na weekend: korzenna słodycz w barwach jesieni, czyli ciasto marchewkowe.

Rozkład dań wg wieku jest rozkładem szacowanym. Każde dziecko jest inne i należy do jego diety podchodzić indywidualnie. Podając dziecku nowe danie, zawsze należy uważnie obserwować reakcję jego organizmu na ten posiłek. [E.Lorenc, dietetyk]


fot. JD

Korzenne ciasto marchewkowe
(forma 25cm)

Składniki:
300 g mąki (u nas orkiszowa typ 1850)
250 g cukru kokosowego
300 g marchewki
225 ml oleju
3 łyżki siemienia lnianego, zmielonego
3/4 szklanki ciepłej wody
1,5 łyżeczki cynamonu
1 łyżeczka imbiru
0,5 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
1 łyżeczka soli
1.5 łyżeczki sody

Składniki na krem:
360 g mleka roślinnego
60 g kaszy jaglanej, zmielonej w młynku
10 daktyli
2 łyżki delikatnego tłuszczu (oleju kokosowego, masła roślinnego)

Przygotowanie:
1. Ciasto: Siemię lniane zalać ciepłą wodą i odstawić. Oczyszczoną marchewkę utrzeć na drobnych oczkach tarki. W dużym naczyniu wymieszać mąkę, przyprawy, sodę. W osobnym naczyniu utrzeć cukier kokosowy, olej i spęczniałe siemię lniane. Następnie połączyć wszystkie przygotowane składniki. Przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 45 minut.
2. Krem: Wszystkie składniki na krem wrzucić do garnka o grubym dnie i podgrzewać na średnim ogniu co jakiś czas mieszając. Kiedy zacznie wrzeć zmniejszyć ogień i mieszać często, żeby krem się nie przypalił. Kiedy odpowiednio zgęstnieje, sprawdzić czy kasza jest miękka i wyłączyć. Całość zblendować.
3. Ostudzone ciasto przekroić na dwa koła. Na pierwsze koło ciasta położyć krem, następnie koło ciasta i posmarować resztą kremu. Całość posypać cynamonem i odrobinką kurkumy. Gotowe.

Dla właścicieli Thermomix'a:
1. Ciasto: Siemię lniane zalać ciepłą wodą i odstawić. Oczyszczoną marchewkę wrzucić do naczynia i rozdrobnić 5s/obr.5. Przerzucić do miski, a naczynie opłukać i utrzeć cukier kokosowy, olej i spęczniałe siemię lniane, program 30s/obr.7. Dodać suche składniki mąkę, przyprawy, sodę i wymieszać 20s/obr.4, dorzucić marchewkę i wymieszać 20s/obr.4/obroty wsteczny. Przelać do formy wyłożonej papierem do pieczenia i piec w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez około 45 minut.
2. Krem: Kasza nie musi być zmielona. Kaszę wrzucamy do kielicha i mielimy 20s/obr.10. Dorzucić do kielicha pozostałe składniki na krem i ustawić program 11min/80stopni/obr.2. Po tym czasie powinno ładnie zgęstnieć. Warto sprawdzić czy kasza jest miękka i w razie potrzeby włączyć na jeszcze kilka minut. Całość zmiksować 1min/obr.9.
3. Ostudzone ciasto przekroić na dwa koła. Na pierwsze koło ciasta położyć krem, następnie koło ciasta i posmarować resztą kremu. Całość posypać cynamonem i odrobinką kurkumy. Gotowe.

Smacznego.

Uwaga:
1. Przepis na to ciasto pochodzi z bloga www.jadlonomia.com. To Marta nauczyła mnie weganizować różne przepisy. Jej artykuł o tym czym zastąpić jajko, wciąż jest dla mnie pewnego rodzaju drogowskazem.

Komentarze

Prześlij komentarz