Pęczotto ze szparagami i włoską kapustą

Miewam takie dni, gdy nie wiem co zrobić na obiad. Wertuję wtedy kolejne blogi kulinarne i książki w poszukiwaniu inspiracji. Najczęściej myszkuję po szafkach i lodówce w poszukiwaniu głównego składnika, a dalej to już jakoś samo przychodzi. Znalazłam pęczak, a uwielbiam go jako dodatek do pieczonej kaczki i zasmażanej czerwonej kapusty lub w daniu jednogarnkowym przygotowywanym jak risotto. O tak! Do tego szparagi. W sezonie jemy je w wielu postaciach. Klasykiem są zwyczajnie grillowane z burgerem (np. botwinkowym). Tym razem będzie pęczotto ze szparagami i włoską kapustą.
Rozkład dań wg wieku jest rozkładem szacowanym. Każde dziecko jest inne i należy do jego diety podchodzić indywidualnie. Podając dziecku nowe danie, zawsze należy uważnie obserwować reakcję jego organizmu na ten posiłek. [E.Lorenc, dietetyk]

fot. JD

Pęczotto ze szparagami i włoską kapustą

1/2 szklanki kaszy pęczak
2 łyżki masła klarowanego
1 cebula
1 por
1 łyżka suszonych ziół prowansalskich
1 szklanka bulionu warzywnego
1/2 małej główki młodej kapusty
pęczek zielonych szparagów
dla dorosłych:
sól i pieprz 
  1. Do garnka o grubym dnie wlać łyżkę masła klarowanego, dodać pokrojoną w kosteczkę cebulę i zeszklić ją. Następnie wsypać kaszę i podsmażać ją, zamieszać.
  2. Białą i jasnozieloną część pora dokładnie opłukać, pokroić w półplasterki. Dodać do garnka razem z drugą łyżką masła klarowanego. Dosypać zioła prowansalskie i wymieszać. Smażyć przez ok. 3 minuty.
  3. Do garnka wlać gorący bulion i wymieszać składniki. Zagotować i przykryć pokrywą. Następnie gotować przez ok. 20 minut.
  4. Kapustę umyć i poszatkować. Dorzucić do garnka, wymieszać, przykryć i gotować przez około 2 minuty.
  5. Szparagi umyć, odłamać twarde i grubsze końce, łodyżki pokroić na ukos na plasterki, główki zachować w całości. Tak przygotowane szparagi dorzucić do garnka, wymieszać, przykryć i gotować przez ok. 3 minuty.
  6. Można odłożyć dla niemowlaka, a dla dorosłych dosmaczyć solą i pieprzem.

Smacznego.

Uwagi:
1. Pęczotto świetnie sprawdzi się jako samodzielne danie, ale także jako dodatek np. do grillowanego fileta z piersi z kurczaka lub indyka.
2. Pomysł na to pęczotto zaczerpnęłam z kwestii smaków.
3. Tag "po 10 miesiącu życia" wybrałam ze względu na konsystencję. Mój "blw-iaczek" świetnie sobie radził z tego typu konsystencjami po 10 mc życia. Wcześniej różnie z tym bywało.

Komentarze